Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pentru flotant - riscuri
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pentru flotant - riscuri

Daca bag pe cineva flotant,ce drepturi are acea persoana?Iar daca eu consider ca nu mai merita ce trebui eu sa fac? Ce acte trebui pentru flotant?
Este de preferat ca anterior acordarii acordului pentru intocmirea documentelor vizei de resedinta sa analizati temeinic seriozitatea persoanei
Viza de resedinta se aplica persoanelor care, locuiesc in alta parte decat acolo unde au domiciliul stabil =muncitori sezonieri, elevi, sudenti, persoane care locuiesc in gazda etc.
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:

1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit,
3. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit (in original si xerocopie) in cazul in care spatiul de locuit nu apartine solicitantului, prezenta proprietarului este obligatorie, pentru a completa, pe cerere, rubrica "Consimtamantul titularului spatiului de locuit"
Procedura de scoatere din spatiu este mai complexa decat acea de acordare a vizei de resedinta,asa ca ganditi-va de 2 ori inainte sa luati hotararea
~ Conținut șters la cerere ~
Procedura consta intr-o actiune in instanta prin care sa cereti atat evacuarea cat si anularea vizei de resedinta. Pe langa ca nu e simplu, poate dura mai mult decat are valabilitate viza care se da pe maxim 1 an.

Persoana pe care vreti s-o primiti in spatiu ar avea un singur drept: de a locui in locuinta dvs. atata timp cat are valabilitate viza de resedinta.
Riscurile la care va expuneti sunt acelea ca eventualele amenzi sau decizii de impunere sa fie comunicate la adresa dvs. - neplata lor va poate ingreuna obtinerea unor adeverinte de la ANAF.
In concluzie totul depinde de calitatea omului pe care vreti sa-l ajutati. Daca e ok nu aveti de ce sa va temeti.
Ares-3, moderator
Intreb aici, pentru un caz similar. Daca persoana respectiva, care o consider de buna credinta, pe parcursul celor 12 luni, face ceva ilegal, gen i se deschid dosare penale, se pot face perchezitii la adresa care este in viza de flotant? e deranjant, daca nu se poate anula de catre proprietar, sa te trezesti cu politia, pentru cineva ,de care nu stii nimic, sau care nu a locuit niciodata acolo. Sau exista vreo cale de a anula aceasta viza de catre proprietar ?

Ares-3 a scris:

Procedura consta intr-o actiune in instanta prin care sa cereti atat evacuarea cat si anularea vizei de resedinta. Pe langa ca nu e simplu, poate dura mai mult decat are valabilitate viza care se da pe maxim 1 an.

Persoana pe care vreti s-o primiti in spatiu ar avea un singur drept: de a locui in locuinta dvs. atata timp cat are valabilitate viza de resedinta.
Riscurile la care va expuneti sunt acelea ca eventualele amenzi sau decizii de impunere sa fie comunicate la adresa dvs. - neplata lor va poate ingreuna obtinerea unor adeverinte de la ANAF.
In concluzie totul depinde de calitatea omului pe care vreti sa-l ajutati. Daca e ok nu aveti de ce sa va temeti.