avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am dreptul la concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am dreptul la concediu de odihna?

M-am angajat pe 19 noiembrie 2008 la o firma....am dreptul la concediu de odihna aferent perioadei lucrate pana la sfarsitul anului ( 31.12.2008) ? si daca da conform carei legi ? Mentionez ca am fost angajat la o alta firma in perioada 1.01.2008 - 17.11.2008 si am avut dreptul 21 de zile la CO si am efectuat 19 zile ,dar pe nota de lichidare mi s-au trecut 21 de zile efectuate . multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:45, 27 Aprilie 2009
freeelis: Eu am luat de bun ce a scris solicitantul. Nu a spus cate zile de CO avea in CIM. Poate a avut 25 de zile (!?).
Am raspuns la cazul in sine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna neefectuat se plateste? gizeh_65 gizeh_65 Vin cu o intrebare si eu...am fost angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data 4 septembrie 2007 pina la dat 15 august 2008 ... (vezi toată discuția)
Plata concediu de odihna neefectuat barnar46 barnar46 Sunt incadrat in munca in septembrie 1968. In noiembrie 2008 doresc sa ies la pensie. Nu am beneficiat de concediu in anul in curs. Cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Plata concediu kpac kpac Situatia mea este urmatoarea: am fost angajat la o firma din 20 octombrie 2008 pana pe 1 octombrie 2009. in acest timp am avut numai 5 zile lucratoare concediu ... (vezi toată discuția)