Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Certificatul energetic
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Certificatul energetic

In cazul emiterii unei autorizatii de construire la ce categorii de cladiri este necesar elaborarea certificatului energetic?

Obligativitatea certificatului energetic a fost introdusa prin Legea nr 159/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr 372/2005 privind performanta energetica a cladirilor.
Proprietarul sau administratorul unei cladiri sau unitati de cladire=apartament,este obligat anterior perfectarii contractului,sa prezinte potentialului cumparator/chirias , copie dupa certificatului energetic