Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL in Romania cu sediul in Italia
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL in Romania cu sediul in Italia

As vrea sa stiu daca se poate ce trebuie sa fac sa deschid o firma de transport mar fa in Romania si sa am sediul in Italia. Am doua camioane inmatriculate in Italia si contract de prestari servicii cu o firma de expeditie din Italia. De unde trebuie obtinuta liceenta de transport?
de la ARR-ul din teritoriul unde doriti sa dechideti societatea , mai exact punctul de lucru , dar mai intai va trebuie o adresa , un contract declarat , apoi deschieti punctul de lucru....va angajati o persoana desemnata in relatia ARR-societate comeriala , dupa care depuneti dosarul pentru licenta de intermediere. taxa coata in jur de 1000 euro , si se elibereaza factura.
cu camioanele imatriculate in Italia , nu aveti dreptul sa faceti transport domestic (exemplu Bucuresti-Timisoara)pe teritoriul Romaniei , intrati sub incidenta cabotajului , deoarece Romania nu a semnata acest parteneriat cu Italia.