Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prins la volan cu o alcoolemie de 1,40 probe biologice ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prins la volan cu o alcoolemie de 1,40 probe biologice , dupa noul cod penal e doar cu amenda ?

Un caz asemanator am si eu in familie... cu alcoolemie 1.5 in sange are sanse mari sa ia doar amenda si sa recupereze permisul... depinde... daca iti recunosti fapta si o regreti... si ar conta foarte mult sa nu ai alte antecedente... noul cod este mai bland decat cel vechi
E vb de codul rutier nu de cel penal, insa se pedepseste cu inchisoare, nicidecum cu amenda.

Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.
Art.87.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Este mare alcolemia si este greu de crezut ca nu se va ajunge la o pedeapsa cu suspendare in cel mai fericit caz.

Daca vreti sa va aparati si sa justificati cum s-a ajuns la comiterea infractiunii o puteti face singur sau sa angajati avocat care sa va apere argumentat daca aveti sa ii dati elemente suficiente care sa va dea sperante la ceva mai bun decat inchisoarea cu suspendare.
In cel mai rau caz ar fi inchisoarea cu executare dar sunt rare aceste cazuri...si sper sa nu aveti ghinion in justitie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
DOSARUL a fost redeschis şi soluţionat prin condamnare abia după intervenţia ex-procurorului general al României, Codruţa Kovesi, actuala şefă a DNA.
gi-jane2 a scris:

E vb de codul rutier nu de cel penal, insa se pedepseste cu inchisoare, nicidecum cu amenda.

Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.
Art.87.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Conform art. 121 pct. 1 şi art. 247 din Legea nr. 187/2012 (#M16), începând cu data de 1 februarie 2014 (data intrării în vigoare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal), art. 87 se abrogă.

Infractiunea este introdusa in NCP la art.336, ca noutate s-a introdus pedeapsa alternativa cu amenda penala iar determinarea concentratiei de alcool in sange relevanta pentru retinerea infractiunii se face la momentul prelevarii probelor biologice. Chiar in situatia in care veti fi condamnat la amenda penala, permisul se anuleaza.
ART. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.