Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe venitul agricol
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe venitul agricol

Ce impozit are de platit soacra mea,pe un teren de 5000mp,in cîmp,care e cultivat cu porumb?;ea nu a platit in ultimii ani decit impozit pe teren;inteleg ca din 2013 este si (sau numai?)impozit pe venitul agricol;cine stabileste cuantumul?primaria,sau ce lege?.MULTUMESC ANTICIPAT
Pentru veniturile din activitati agricole, cultura cerealelor, sunt neimpozabile daca se cultiva sub 2 ha. Aici, la aceste venituri, intra si veniturile obtinute din vanzarea productiei in stare naturala, dupa recoltare.
Normele de venit, peste acele plafoane sub care e neimpozabil, se stabilesc anual de catre cei de la finante , la nivel de judet.
Multumesc!;deci are de plată doar impozit pe teren,stabilit de" taxe si impozite locale",nu?
Da, ramane doar impozitul pe teren.