avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

am avut o societate care aintrat in insolventa,Am stopaj la sursa articolul 241/2005 in valoare de 38000 ron cu penalitati,Mi s-a intocmit dosar penal pt evaziune fiscala,Daca nu am posibilitatea sa platesc suma,nu am mijloace fixe si mobile nici personale nici pe societate,sunt angajat pot spera la o suspendare cu plata lunara din salariu.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:30, 29 Martie 2014

Posibil ca executorul hydecatoresc sa dispuna poprire pe conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare,pana la concurenta debitului de recuperat


Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
am inteles ,dar din punct de vedere al procesului penal pot spera la o condamnare cu suspendare?
cat dureaza cercetarea unui dosar la camera preliminara si daca mai primesc citatie ca sa stiu cand se judeca
Va citeaza pentru judecata.

Fara avocat angajat se poate sa va condamne cu executare deoarece trebuie sa expuneti in aparare toate argumentele favorabile.
Aveti insa sanse si la o pedeapsa cu suspendare dar numai daca va aparati serios si convingator.
daca se plateste partial ce se intampla?

Alte discuții în legătură

Urmarirea penala pt. stopaj la sursa nicoara petru nicoara petru daca se achita suma stopajului inceteaza si urmarirea penala (vezi toată discuția)
Evaziune fiscala Alex2488 Alex2488 Buna seara. Am si eu o întrebare si totodata o nelămurire cu privire la un dosar de evaziune fiscală. Am fost cercetat de poliția economică si mi s-a ... (vezi toată discuția)
Am furat cosmin_pop cosmin_pop BUNA Am lucrat intr-un magazin si am furat din incasari suna de 1000 lei,am fost prins de seful de tura dar am negat in prima faza si ulterior am ... (vezi toată discuția)