Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

am avut o societate care aintrat in insolventa,Am stopaj la sursa articolul 241/2005 in valoare de 38000 ron cu penalitati,Mi s-a intocmit dosar penal pt evaziune fiscala,Daca nu am posibilitatea sa platesc suma,nu am mijloace fixe si mobile nici personale nici pe societate,sunt angajat pot spera la o suspendare cu plata lunara din salariu.Va multumesc

Posibil ca executorul hydecatoresc sa dispuna poprire pe conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare,pana la concurenta debitului de recuperat

Cornel Vasile, Consilier juridic
am inteles ,dar din punct de vedere al procesului penal pot spera la o condamnare cu suspendare?
cat dureaza cercetarea unui dosar la camera preliminara si daca mai primesc citatie ca sa stiu cand se judeca
Va citeaza pentru judecata.

Fara avocat angajat se poate sa va condamne cu executare deoarece trebuie sa expuneti in aparare toate argumentele favorabile.
Aveti insa sanse si la o pedeapsa cu suspendare dar numai daca va aparati serios si convingator.
daca se plateste partial ce se intampla?