Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titluri de proprietate - procente ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titluri de proprietate - procente ?

Situatia in fapt:
1 titlu de proprietate - 4 proprietari
A - frate bun
B - frate bun
C - frate vitreg
D - sotie nr 2 - decedata
Intrebari : Fratele vitreg poate face succesiunea dupa sotia nr 2 care este mama lui ?
Cum se imparte terenul intre cei 4 (acum 3 dar C e unic mostenitor dupa D) ?

Toti au obtinut titlul de proprietate ca fiind emis de primarie in momentul in care s-au restituit terenurile in perioadfa de dupa revolutie in calitate de mostenitori ai tatalui lor respectiv sotul acum defunctei D. Nu a fost o succesiune dupa tatal deoarece a decedat inainte de restituire terenuri.
Exista o hartie de donatie catre CAP prin baza careia terenul a fost restituit. Defunctul a donat pamantul inainte de a se casatori cu sotia nr2, pamantul fiind mostenit de la sotia nr1 (copiii A si B nu au putut mosteni atunci fiindca erau minori).

Al doilea titlu, acelasi nr de proprietari doar ca terenul a fost restituit in baza unei exproprieri in timpul casatoriei cu defuncta D. Terenul fiind proprietate dinaintea casatoriei.

Nimic ?!?!?