Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Magazin online - traducere documente
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Magazin online - traducere documente

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebrari in ceea ce priveste comercializarea unor produse de uz casnic si gospodaresc online

1. Instructiunile de folosire, traduse in limba romana, pentru produse comercializate online trebuiesc afisate si pe pagina web sau este suficienta trimiterea lor in colet odata cu produsul?
2. Este obligatorie traducera certificatului de conformitate?Dar a buletinelor de incercari daca producatorul le pune la dispozitie?
3. Traducerea descrierii produsului sau a instructiunilor de utilizare trebuie efectuate de un traducator autorizat sau poate efectua aceasta traducere si comerciantul?

Multumesc
Nu stie nimeni?
Depinde si ce produs aveti si de cat de bine stapaniti limba pentru a traduce.
Nu e obligatoriu sa fie traducator autorizat, dar daca dvs traduceti gresit si cel ce cumpara de la dvs pateste ceva din cauza ca a folosit conform indicatiilor din manualul de utilizare, se va intoarce la dvs cu garantia (asta daca aveti).
Inficatiile trebuie trimise in colet alaturi de fiecare produs! Ca poate peste o luna omul uita de pe ce site a cumparat.