avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită DUBLA RETINERE DIN CONTUL SALARIAL
Discuție deschisă în Executare silită

DUBLA RETINERE DIN CONTUL SALARIAL

Buna ziua
Am sa explic pe scurt situatia in care am ajuns:
Din cauza neplatii unui credit bancar drepturile mele salariale au ajuns executate prin poprire.
Institutia bancara imi spune ca pot ridica suma din cont ( care reprezinta
drept salarial lunar) mai putin insa cu 30 % adica 1/3.
Angajatorul a transmis adresa de infiintare a popririi catre creditorul popritor
(in acest caz un birou executorial) mentionand ca 1/3 din salariul lunar este
virat catre acesta.
In consecinta sunt expus la o dubla retinere ( si din partea creditorului popritor
si din partea bancii care imi administreaza contul salarial).
Deci, undeva se incalca prevederile legale privind cuantumul de până la 1/2 din salariul net pentru sumele datorate cu titlu de întreținere.
Nu stiua daca se poate demonstra ca cineva, in acest lant, incalca legea pentru ca ambele actiuni cumulate (atat ale bancii cat si ale creditorului popritor) au ca efect retinerea dubla din salariu (adica in loc de 1/3 cum prevede legea mi se retin 2/3).
Ce por sa fac in acest caz?
Cu stima,
ardeleans


Cel mai recent răspuns: camir9 , utilizator 12:54, 29 Aprilie 2014
Mergeti la executor sa faca adresa catre banca sa nu va mai retina daca banii din cont sunt venit din salariu.
Da am facut si asta si ei tot imi spun ca procedura este standard.
Am citit ca e o practica obisnuita a executorilor dar incorecta, tocmai
pentru ca se ajunge la acest ,,paradox''.
Cu stima
ardeleans
Eu m-am gandit sa fac plangere penala impotriva executorului, pentru abuz in serviciu, pentru ca si-a indeplinit defectuos serviciul, a trimis instiintare de poprire si la banca si la angajator.

Art. 246
Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor

Fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.


:O E firesc sa faca asta, poprire va pune si pe salariu si pe conturile bancare, conturile nu sunt doar pt a primi dvs salariu, puteti f bine sa aveti bani din alte surse.
Nu mai postati in topicuri deschise de alte persoane, deschideti subiect nou cu problemele dvs.
Va multumesc pentru raspuns, aveti dreptate, executorul nu are de unde sa stie care sunt sursele respectivelor depuneri in conture bancare, dar voi depune o adresa in care sa se arate ca acel cont este contul de salariu, sper sa se rezolve asa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare popririi pe contul de salariu (deblocare card pentru folosire bancomat) mihai000123 mihai000123 Am o problema cu privire la ridicarea popririi pe contul de salariu . Am primit adresa ridicare poprire de la executor in care scrie asa \\"va solicitam ... (vezi toată discuția)
Poprire peste limita legala leus leus va rog un sfat in urmatoarea speta: - exista o poprire pe contul bancar si adresa catre serviciu.Intretimp la banca a mai sosit o o poprire pentru o amenda ... (vezi toată discuția)
Executare poprire. mi se opresc bani (30%) de angajor si dupa ce imi vireaza ce a ramas mai imi opreste si banca 30% din suma asta. ce sa fac? emde emde Executare \\ Poprire . Am avut un credit prin 2008-2009 ce a ramas restant. Nu am mai putut achita nimic din el. Am ajuns in punctul executarii. Acum mi ... (vezi toată discuția)