Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rezultatul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rezultatul muncii

eu si inca trei colegi suntem angajati cu contract de munca dar firma nu ne mai platit pentru munca depusa in anul 2013 pe lunile iunie-octombrie inclusiv pe motivul ca nu sunt incasari ,iar noi am refuzat sa mai lucram daca nu ne plateste iar dansii au zis ok si ne-au bagat concediu fara salariu din noiembrie si pana in prezent.In toata aceasta perioada ne-au tot zis ca ne dau banii dar nu s-a intamplat nimic.Intrebare?Cum trebuie sa procedam sui sa ne adresam sa ne recuperam banii pentru care am muncit?Am zis ca ii reclamam la ITM dar ei au zis ca ei au platit contributiile pentru noi si nu au ce sa le faca!Va multumesc
@ nabres

Litiigiile de munca sunt in competenta Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Apelati in prealabil la mediere. In cazul litigiilor de munca este obligatorie informarea privind avantajele medierii.
freeelis a scris:

@ nabres

Litiigiile de munca sunt in competenta Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

va rog sa-mi precizati si mie cine va trebui sa plateasca onorariile catre avocat cel care face plangerea sau angajatorul?sau va fi numit un avocat din oficiu pentru ca cineva care nu a primit salariile nu are de unde si in cazul acesta castiga din nou angajatorul!!!!
nabres, utilizator
Onorariul avocatului se face de catre cel care il angajeaza. In cazul in care se castiga litigiul , acesta isi poate recupera onorariul achitat de la cel care a pierdut litigiul, sub forma cheltuielilor de judecata.