Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare calculat incorect
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare calculat incorect

Buna ziua. Tatal meu are un stagiu de cotizare realizat de 36 ani,9 luni si 2 zile din care in conditii normale de munca 34 ani,11 luni si 20 zile. In momentul in care va ajunge la 60 de ani (momentan e pensionat pe caz de boala) poate iesi la pensie nerevizuibil? in valoarea totala de cotizare intra si armata - 1 an si 5 luni si 5 zile plus 4 luni si 7 zile - incapacitate temporara de munca.
Pentru a trece la nerevizuibil trebuie sa indeplineasca doua conditii;
1)Varsta de 60 de ani
2)Stagiul total de cotizare din ultima decizie sa fie de 35 de ani(stagiul complet).