avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare calculat incorect
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare calculat incorect

Buna ziua. Tatal meu are un stagiu de cotizare realizat de 36 ani,9 luni si 2 zile din care in conditii normale de munca 34 ani,11 luni si 20 zile. In momentul in care va ajunge la 60 de ani (momentan e pensionat pe caz de boala) poate iesi la pensie nerevizuibil? in valoarea totala de cotizare intra si armata - 1 an si 5 luni si 5 zile plus 4 luni si 7 zile - incapacitate temporara de munca.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:33, 29 Martie 2014
Pentru a trece la nerevizuibil trebuie sa indeplineasca doua conditii;
1)Varsta de 60 de ani
2)Stagiul total de cotizare din ultima decizie sa fie de 35 de ani(stagiul complet).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie caz boala nerevizuibil stef55 stef55 Sotul meu este pensionat pe caz de boala din aprilie 2001,avand 26 ani de munca in momentul pensionarii pe caz de boala.Este nascut in 18.08.1955,cand i se ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie georgetteivonna georgetteivonna Sotul meu are 59 de ani impliniti , 36 de ani vechime si 34 si 6 luni de contributie pentru pensie. In acest moment poate iesi la pensie achitand si diferenta ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)