Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Sotul meu are 59 de ani impliniti , 36 de ani vechime si 34 si 6 luni de contributie pentru pensie. In acest moment poate iesi la pensie achitand si diferenta de 6 luni de cotizare neavand 60 de ani ? In cazul unui raspuns afirmativ, va rog sa imi spuneti articolul de lege ! Multumesc.
Sotul dvs nu are stagiul complet de cotizare ( 35 ani). Dupa cum ati scris are lucrati doar 34 ani si 6 luni ( + 1 an si 6 luni armata ). Cu acest stagiu nu poate iesi la pensie atunci cand face 60 ani.
Poate "cumpara vechime" doar daca nu a fost asigurat sau in pensie de boala din 2012 pana in prezent.
Nu poate iesi la pensie anticipata partiala ( cu penalizare ) decat la 60 ani, daca pana atunci indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare( 35 ani - fara armata, facultate, pensie de boala)
Multumesc mult pentru raspuns.