Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto persoana cu handicap

Tatal meu are gradul 2 de handicap (piciorul stang amputat de deasupra genunchiului). As dori sa stiu care sunt sansele sa poata inmatricula (fara a plati actualul timbru de mediu), un autoturism cu cutie de viteze tip multitronic, care nu este prevazut cu ambreiaj si care nu necesita o adaptare speciala pentru a putea fi condusa fara piciorul stang, avand in vedere ca si in cazul unui sofer normal, singurul lucru facut cu piciorul stang este sa *calce ambreiajul*. De asemenea, daca potrivit legii autoturismul trebuie sa fie special adaptat, in acest caz ce adaptare ar mai necesita? Si unde s-ar putea face?
Informatiile cele mai clare cu privire la pasii de urmat in vederea inmatricularii unei masini cu cutie automata ptr o persoana cu handicapul prezentat le primiti de la serviciul de inmatriculari.
ms. o seara placuta.
Autoturismul trebuie sa aiba inscris in cartea masinii prin autorizare RAR, tipul mecanismului implementat. Incerc sa vand un astfel de autoturism (l-a folosit tatal meu) si este foarte dificil deoarece trebuie sa se potriveasca foarte bine tipul hadicapului locomotor cu adaptarea tehnica.