Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Demolare cladire proprietate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Demolare cladire proprietate

Se va demola o cladire a firmei , proprietate , si am primit un deviz de demolare pentru a-l inregistra . Ideea e ca nu m-am mai confruntat cu aceasta problema si as dori sa stiu daca se inregistreaza in contabilitate , care este nota contabila ... si unde as putea gasi reglementari in aceasta privinta ?

Mentionez ca firma are activitate de constructii si chiar ea va demola aceasta cladire.
Exemplu

Societatea ABC S.A. achizitioneaza un teren in valoare de 900.000 lei (fara T.V.A.) in vederea constructiei unei cladiri de birouri pe care le va inchiria. Pe terenul respectiv se afla o constructie veche ce urmeaza a fi demolata.

Cladirea este evaluata la valoarea de 250.000 lei (fara T.V.A.), valoarea fiind inclusa in suma de 900.000 lei, platita pentru achizitia terenului.

Societatea incheie un contract cu S.C. Constructia S.A., in vederea realizarii imobilului.

Contractul se va derula pe o perioada de 18 luni si cuprinde atat demolarea constructiei existente, cat si construirea imobilului in sine. Valoarea totala estimata initial, a contractului este de 725.000 lei, platibil in 3 transe astfel:

un avans de 20%, la inceputul lucrarilor;
50% la sfarsitul primului an si
30% la receptia finala a lucrarii.
Activitatea este impartita de antreprenor in 2 faze si anume:

faza de demolare a cladirii existente si
faza de constructie a celei noi.
In baza unui deviz preliminar realizat de Constructia S.A., aceasta estimeaza valoarea lucrarilor de demolare in suma de 25.000 lei, iar valoarea lucrarilor de constructii este estimata de catre antreprenor la 700.000 lei.

In urma activitatii de demolare, se obtin materiale refolosibile, in valoare de 80.000 lei.

S.C. Constructia S.A. emite facturi pe toata perioada constructiei catre beneficiar, astfel:

Factura, reprezentand serviciile prestate aferente demolarii cladirii in suma totala de 25.000 lei (fara T.V.A.), T.V.A. aferenta 475 lei;
Factura de avans 20% din valoarea estimata a lucrarii, reprezentand 140.000 lei (20% x 700.000 lei);
Factura la sfarsitul primului an pentru 70% din valoarea lucrarii, reprezentand 490.000 lei (70% x 700.000 lei);
Factura la receptia finala a lucrarii pentru 30% din valoarea lucrarii, reprezentand 210.000 lei (30% x 700.000 lei).
Inregistrarea lucrarilor executate de constructor in contabilitatea beneficiarului

La achizitie, valoarea celor doua active, terenul si cladirea existenta pe teren, este separata pe cele doua componentepe baza unui raport de evaluare:
% = 404 1.071.000
211 „Furnizori de imobilizari” 650.000
„Terenuri”
„Constructii”
„T.V.A. deductibila”
Inregistrarea demolarii cladirii dupa obtinerea autorizatiei de demolare (scoaterea din evidenta a cladirii ce se demoleaza):
658 = 212 250.000
„Alte cheltuieli de exploatare” „Constructii”
Primirea facturii pentru demolarea constructiei existente:
% = 401 25.475
658 „Furnizori” 25.000
„Alte cheltuieli de exploatare”
„T.V.A. deductibila“
Primirea facturii de avans de la antreprenor (20% x 700.000 = 140.000 lei):
409 = 404 140.000
„Furnizori debitori“ „Furnizori de imobilizari“

Inregistrarea obtinerii materialelor refolosibile in urma demolarii cladirii:
346 = 711 80.000
„Produse reziduale” „Variatia stocurilor”
Primirea primei facturi la sfarsitul primului an pentru suma de 490.000 lei:
231 = 404 490.000
„Imobilizari corporale in curs” „Furnizori de imobilizari”
si concomitent, reglarea avansului platit:

404 = 409 140.000
„Furnizori de imobilizari“ „Furnizori debitori“
Primirea si inregistrarea ultimei facturi la receptia finala a cladirii in suma de 210.000 lei:
231 = 404 210.000
„Imobilizari corporale in curs” „Furnizori de imobilizari”

Atentie!

In ceea ce priveste inregistrarea T.V.A. la operatiunile referitoare la lucrarile de constructii, acestea se vor reflecta in contabilitate conform prevederilor Codului fiscal, in acest sens. Scopul acestui exemplu este de a reflecta din punct de vedere contabil inregistrarea cheltuielilor cu demolarea cladirilor vechi si inregistrarea cladirilor noi construite.

Soldul contului 231 „Imobilizari corporale in curs” este compus din urmatoarele sume: 490.000 + 210.000 = 700.000 lei.

Receptia cladirii la finele celor 18 luni se inregistreaza astfel:
212 = 231 700.000
„Constructii” „Imobilizari corporale in curs”
Concluzii

Se observa ca activitatea de demolare reprezinta o activitate distincta de cea de constructie a noii cladiri. Astfel, valoarea lucrarilor de demolare a constructiei existente este inregistrata direct in conturile de cheltuieli. Acestea nu fac parte din costurile ce pot fi incluse in valoarea constructiei ridicate, ci reprezinta activitati premergatoare inceperii constructiei.

De asemenea, antreprenorul trebuie sa emita o factura separata pentru demolarea constructiei.