avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau partial anticipata

Sant femeie, nascuta in 12 Nov. 1959, am lucrat in comert si am cotizat pena in Aug 2007.
Tntrebarea mea este daca pot sa beneficiez de pensie anticipata sau partial anticipata ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:43, 7 Aprilie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in iunie 2021, daca aveti un stagiu de cotizare de 15 ani.

3. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 7 luni, in iunie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de de 39 de ani si 7 luni.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in iunie 2016, daca atumnci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 7 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare zenovia59 zenovia59 Sant nascuta in 21-10-1959 si am 35 ani vechime. Cand pot sa ies la pensie anticipat? (vezi toată discuția)
Data iesire la pensie colega3 colega3 femeie, nascuta la 30 iun. 1959, cand pot iesi la pensie partial anticipat? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala femei rohag rohag sotia mea este nascuta in 01.11.1959. Are o vechime in munca de 30 ani si 4 luni. Cand poate iesi la pensie partial anticipata? Va multumesc pentru raspuns (vezi toată discuția)