Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit nerepartizat, pierdere contabila si dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit nerepartizat, pierdere contabila si dividende

Buna ziua!

Am o microintreprindere, neplatitoare de TVA, cu domeniul de activitate servicii, vechime aprox. 10 ani, in urmatoarea situatie (sume simplificate pt. exemplificare):

- profit nerepartizat 2011 = 30.000 RON
- profit nerepartizat 2012 = 20.000 RON
- pierdere 2013 = 35.000 RON

In ce cuantum si conditii poate administratorul repartiza si ridica dividende?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pentru pierderea contabila se aplica art.249 alin.1 din OMFP 3055/2009.
Pentru pierderea fiscala se aplica art.26 din CF.
Ok, deci avem 2 variante:

A. Acoperim pierderea de 35.000 RON din 2013 cu profitul nerepartizat din 2011 si 2012, iar restul de 15.000 RON se pot repartiza ca dividende si ridica.

B. Se poate repartiza ca dividende si ridica intreg profitul nerepartizat din 2011 si 2012, adica 50.000 RON, iar pierderea din 2013 de 35.000 RON se va recupera din exercitiul financiar 2014 si eventual urmatoarele.

Care este varianta corecta?
Fiind microintreprindere, platiti impozit pe veniturile microîntreprinderilor in cota de este 3%.
nefiind relevant daca ati realizat profit sau pierdere. Dividendele brute sunt de 50.000, asupra cararora aplicati 16% , impozit dividende si diferenta o ridicati.
Chiar daca in anul 2013 ati obtinut pierdere, ati platit impozitul de 3% aplicat la venituri.Numai ca pentru anul 2013 nu aveti de ridicat dividende.
Va multumesc!