avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru obtinerea indemnizatiei de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru obtinerea indemnizatiei de insotitor conf. art.42 alin.4 din Legea 448/2006

Buna ziua,
in cazul persoanelor cu handicap grav psihic sau mental. Rudele acestora care solicita indemnizatia de insotitor trebuie obligatoriu sa aiba tutela? Daca au dispozitie de curatela eliberate, mai vechi, sunt valabile. Exista vreo portita legala pentru care se poate obtine tutela mai usor, prin notariat, de exemplu,....am inteles ca prin tribunal dureaza foarte mult.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:32, 1 Aprilie 2014
Acte necesare:
 copia actului de identitate
 copie dupa decizia/certificatului de incadrare in grad de handicap
 daca persoana cu handicap este pensionara, va depune copia deciziei de pensionare si ultimul talon de pensie- original
 copia actului de identitate al reprezentantului legal (pentru minori sau pentru persoanele cu handicap grav puse sub interdictie-se certifica cu hotararea judecatoreasca in copie)
In termen de 30 zile de la data inregistrarii cererii se efectueaza in mod obligatoriu ancheta sociala pentru verificarea indeplinirii conditiilor de acordare a indemnizatiei de insotitor.
In termen de 30 zile de la efectuarea anchetei sociale, urmeaza sa se comunice daca cererea a fost sau nu solutionata favorabil,
Dreptul la indemnizatia de însotitor se acorda incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
Exista 2 modalitati de plata-la domiciliu, prin certificat/mandat postal ,sau direct prin casieria institutiei
Nu exista forma notariala,fiind acceptat drept document numai hotararea judecatoreasca definitiva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de insotitor mari64 mari64 Buna seara! Mama mea are 77 de ani si sufera de Parkinson si Dementa senila. Are nevoie de ajutor si supraveghere in permanenta. Am fost cu ea la comisia de ... (vezi toată discuția)
Am dreptul sau nu? AndreeaIB AndreeaIB Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un sfat: fetita mea in varsta de 4 ani are hipotiroidism, mixedem congenital, descoperit la 3 luni; este inregistrata la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de insotitor persoana cu handicap Mihai1001 Mihai1001 Buna seara stie cineva ce acte trebuiesc pentru obtinerea unei indemnizatii de insotitor? (vezi toată discuția)