Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intermediar in asigurari persoane fizice - PFA sau II ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intermediar in asigurari persoane fizice - PFA sau II ?

Buna ziua,
Am absolvit cursul pentru calificarea profesionala a intermediarilor in asigurari persoane fizice si doresc inceperea unei colaborari cu un broker de asigurare. In acest sens v-as ruga, cateva informatii cu privire la ce statut ar fi mai oportun in situatia mea - PFA sau II, deasemenea ce taxe, contributii si impozite sunt aplicabile in cele doua cazuri ?

Cu respect,
Va multumesc anticipat.
PFA = II
singura diferenta care mai exista este ca II poate fii "mostenit"...
Alte diferente nu cred ca mai exista...
Impozit 16 % din incasari-plati deductibile
Sanatate 5.5
Pensie in anumite conditii obligatorie, minim 252 lei pe luna
La pfa poate exista impozit la norma.