Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Avem un angajat, care nu s-a mai prezentat la punctul de lucru de pe data de 17.03.2014, noi am luat la cunostinta in data de 17.03.2014, am trecut la instiintarea respectivului angajat prin trimiterea unei recomandate postale ca in termen de 3 zile sa se prezinte la locul de munca! Raspunsul recomandatei a ajuns la noi pe data de
01.04.2013, tot in aceeasi zi respectivul angajat a trimis cererea de demisie prin fiul sau, in care specifica ca vrea sa inceteze CIM cu data de 17.03.2014! Acum cum pot proceda la incetarea CIM si cu ce articol?
CIM poate inceta prin demisie art. 81(7) ca sa evitati procedura cu abaterea disciplinara, care dureaza.
@ Danut_Gabriel

Nu se poate inceta retroactiv c.i.m., intrucat angajatorul este pasibil de o sanctiune contraventionala pentru netransmiterea in termen a revisal-ului.