avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Avem un angajat, care nu s-a mai prezentat la punctul de lucru de pe data de 17.03.2014, noi am luat la cunostinta in data de 17.03.2014, am trecut la instiintarea respectivului angajat prin trimiterea unei recomandate postale ca in termen de 3 zile sa se prezinte la locul de munca! Raspunsul recomandatei a ajuns la noi pe data de
01.04.2013, tot in aceeasi zi respectivul angajat a trimis cererea de demisie prin fiul sau, in care specifica ca vrea sa inceteze CIM cu data de 17.03.2014! Acum cum pot proceda la incetarea CIM si cu ce articol?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:18, 3 Aprilie 2014
CIM poate inceta prin demisie art. 81(7) ca sa evitati procedura cu abaterea disciplinara, care dureaza.
@ Danut_Gabriel

Nu se poate inceta retroactiv c.i.m., intrucat angajatorul este pasibil de o sanctiune contraventionala pentru netransmiterea in termen a revisal-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea demisiei in revisal diaru diaru Un salariat se prezinta in data de 05.04.2013 la serviciu si anunta demisia sa incepand cu 01.04.2013. Cum procedam ? Se poate inregistra in Revisal la data de ... (vezi toată discuția)
Desfacere c.i.m modimpex modimpex Buna ziua! Am urmatoarea situatie: un angajat a plecat in concediu fara plata pe perioada 01.04 - 30.06. A sunat la firma ca nu se mai intoarce, fiind plecat ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate urmate de demisie freeasabird freeasabird Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu din data de 3 ianuarie 2011 si pana in prezent. In data de 25 februarie s-a ... (vezi toată discuția)