avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Emitere fila CEC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Emitere fila CEC

Buna ziua,

Este adevarat ca emiterea unei file CEC in alb constituie infractiune?

Am vazut printre conditiile de emitere a unei file CEC, ca aceasta trebuie sa fie autorizata de catre banca. Ce inseamna de fapt "constitutie infractiune emiterea filei CEC fara autorizarea trasului (a bancii)"?

Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 3 Aprilie 2014
Andr33agav, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andr33agav , utilizator 08:50, 4 Aprilie 2014
Art. 84 din Legea 59/1934, asa cum a fost modificat de Legea 187/2012 de punere in aplicare a Noului Cod penal, stabileste ca infractiune urmatoarele fapte:

-Emiterea filei CEC fara autorizarea trasului (a bancii);
-Emiterea filei CEC fara existenta disponibilului in cont sau retragerea disponibilului ori utilizarea acestuia in alte scopuri dupa emiterea filei CEC;
-Emiterea unei file CEC cu data falsa (adica nereala) ori daca filei CEC emise ii lipsesc unul din urmatoarele elemente:
-Denumirea CEC pe instrumentul de plata;
- Suma de bani ce trebuie platita (nespecificarea sumei de bani);
- Indicarea celui care trebuie sa plateasca (banca);
- Data emiterii cecului;
- Lipsa numelui clar al emitentului si a semnaturii olografe (executate manual).
-Emiterea unei file CEC asupra tragatorului (emitentului) insusi, cu exceptia cazurilor in care tragatorul emite file CEC asupra unui alt stabiliment (filiala, sucursala) apartinand tragatorului (emitentului).
Multumesc pentru raspuns!
Dupa completarea filei CEC, emitentul trebuie sa mearga la banca pentru autorizare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta si asemanarea intre o fila cec si un bilet la ordin elena cailean elena cailean buna ziua. intrebarea mea este: ce asemanari si deosebiri sunt intre emiterea catre furnizori de file de cec, si cea de bilete la ordin. eu platesc ... (vezi toată discuția)
Semnatura cec andre_1973 andre_1973 Buna ziua! Cine se face raspunzator pentru emiterea unei file cec? Cel care a emis-o sau administratorul societatii? multumesc. (vezi toată discuția)
Valabilitate fila cec gev gev Buna ziua, Am un client care doreste sa aman introducerea in banca a filei CEC deoarece nu are bani in cont. Am doua intrebari: 1) Cat este valabila fila ... (vezi toată discuția)