Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,
Ma numesc Istrate Elena si am 57 de ani (10.04.1959)
am 29 de ani pe cartea de munca din care 19 ani gr.2
pot sa ies anticipat la pensie si in ce conditii?
Multumesc!
Limita de varsta la 57 de ani si 5 luni(10/09/2016).
Pensie anticipata partiala oricand doriti.
Daca va deschideti dreptul incepand cu 10/02/2016, penalizarea va fi de 5,25%.
La acest moment este de 6%.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (61/5 -4/0 = 57 de ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (29/0 + 4/6 = 33 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 7 luni, in septembrie 2016;
- pensie anticipata partiala, oricand doriti de acum inainte (pentru fiecare luna de anticipare se reduce pensia cu 0.75%).