Forum Discuţii juridice Executare silită Investirea unei hotarari de 2 ori?
Discuție deschisă în Executare silită

Investirea unei hotarari de 2 ori?

Intre o companie de telefonie mobila si un abonat a existat un proces pentru pretentii la neplata facturii finalizat cu o sentinta civila in 2011. In Martie 2014 compania s-a adresat unui BEJ pentru incuviintarea executarii silite obtinuta de acestia prin judecatorie. Dar pe site-ul judecatoriei de la fond apare in data de 25.07.2012 o cerere de investire pretentii , admisa,a sentintei din 2011. Intrucat paratul nu a primit nici un act in tot acest timp, se poate presupune ca compania de telefonie a obtinut investirea aceea in 2012 si nu a facut nimic pentru executare, iar acum s-a adresat unui BEJ din alta localitate pentru incuviintarea executarii silite in baza titlului executoriu pe care il reprezinta hotararea de fond ramasa definitiva fara sa mai apara in acte acea investire din 2012. Cat de legal este? Si daca nu este legal, cum poate paratul sa ceara lamurirea situatiei si amanunte legate de aceste proceduri din 2012, eventual copii dupa acea investire? Desi pare greu de admis pentru vremurile noastre, abonatul in cauza nu a primit nici macar o simpla citatie, procesul s-a desfasurat in alta localitate si nu in cea de domiciliu, etc etc. Pe de alta parte, presupun ca obligativitatea informarii despre mediere nu se aplica in cazul de fata.
Formulati contestatie la executare si suspendare executare silita, in motivarea carora invocati si cele invederate aici.
Nu trebuie parcursa procedura informarii asupra avantajelor medierii.