avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa: Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa: Timbru de mediu

Buna,daca puteti sa mam lamuriti si pe mine cu ceva.Am citit pe un site in legatura cu taxa auto spunea acolo asa:

''Timbrul va fi plătit o singură dată, la prima înmatriculare pe piaţa din România sau la prima transcriere, dar nu şi în cazul tranzacţiilor civile (moştenire sau partaj).''

Pe alt site spune asa :''Potrivit ordonanţei de urgenţă 9/2013, timbrul de mediu înlocuieşte vechea TAXÃ AUTO, este plătit o singură dată atunci când o maşină este înmatriculată în România pentru prima dată, atunci când este reintrodus în parcul auto naţional şi pentru maşinile rulate pentrui care s-a dispus restituirea sau înmatricularea fără plată a unei taxe de poluare sau înmatriculare.''

Intrebarea mea este timbrul de mediu sau taxa de poluare ca tot una e daca o masina e inscrisa in Romania eu vreau sa o cumpar deja si vreau sa o transcriu pe mine atunci trebuie sa platesc acea taxa? Zice acolo ca la prima transcriere, adica daca vanzatorul e primul propietar atunci inseamna ca eu va trebui sa platesc acea taxa? Sau daca vanzatorul e al doilea propietar atunci inseamna ca eu nu va mai trebui sa platesc acea taxa pentru ca deja a fost transcrisa o data? Multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 4 Aprilie 2014
Cristi Cristi, Alte profesii
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 09:20, 7 Aprilie 2014
Taxa se plateste o singura data, ori la momentul introducerii in tara si inscrierii pe o persoana ori, in cazul in care autovehiculul a fost inmatriculat inainte de 2007(nefiind platita taxa atunci) sau dupa 2007, dar taxa nu a fost achitata (prin instanta) sau a fost restituita, prin hotarare judecatoreasca, se va achita de catre cumparator .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto matey2000 matey2000 buna ziua am o intrebare ,recent am incheiat un contract de leasing trebuie sa mai platesc taxa de timbru daca am platit la inceputul contractului taxa de ... (vezi toată discuția)
Taxa de mediu Ovidiu1991 Ovidiu1991 Buna Seara.Am si eu o dacie 1310 din 1986 mostenita.Pentru a o inmatricula sau a o vinde altei persoane trebuie sa platesc taxa de mediu.Daca a trecut termenul ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)