Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa: Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa: Timbru de mediu

Buna,daca puteti sa mam lamuriti si pe mine cu ceva.Am citit pe un site in legatura cu taxa auto spunea acolo asa:

''Timbrul va fi plătit o singură dată, la prima înmatriculare pe piaţa din România sau la prima transcriere, dar nu şi în cazul tranzacţiilor civile (moştenire sau partaj).''

Pe alt site spune asa :''Potrivit ordonanţei de urgenţă 9/2013, timbrul de mediu înlocuieşte vechea TAXÃ AUTO, este plătit o singură dată atunci când o maşină este înmatriculată în România pentru prima dată, atunci când este reintrodus în parcul auto naţional şi pentru maşinile rulate pentrui care s-a dispus restituirea sau înmatricularea fără plată a unei taxe de poluare sau înmatriculare.''

Intrebarea mea este timbrul de mediu sau taxa de poluare ca tot una e daca o masina e inscrisa in Romania eu vreau sa o cumpar deja si vreau sa o transcriu pe mine atunci trebuie sa platesc acea taxa? Zice acolo ca la prima transcriere, adica daca vanzatorul e primul propietar atunci inseamna ca eu va trebui sa platesc acea taxa? Sau daca vanzatorul e al doilea propietar atunci inseamna ca eu nu va mai trebui sa platesc acea taxa pentru ca deja a fost transcrisa o data? Multumesc anticipat
Cristi Cristi, Alte profesii
Taxa se plateste o singura data, ori la momentul introducerii in tara si inscrierii pe o persoana ori, in cazul in care autovehiculul a fost inmatriculat inainte de 2007(nefiind platita taxa atunci) sau dupa 2007, dar taxa nu a fost achitata (prin instanta) sau a fost restituita, prin hotarare judecatoreasca, se va achita de catre cumparator .