avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat platesc la stat ca firma SRL-D pentru un angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat platesc la stat ca firma SRL-D pentru un angajat

Cat plateste o firma SRL-D la stat pentru un angajat cu salariul minim pe economie, care a ajuns la 800 lei, si cat plateste angajatul fiind angajat la SRL-D?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:04, 5 Aprilie 2014
1. Salariul minim este de 850 lei, de la 01.01.2014.

2. La acest salariu, angajatorul plateste :
CASS 5.2 % - 44 lei
ªomaj 0.5 % - 4 lei
FNUASS 0.85 % - 7 lei
Fond de risc si accidente 0.4 %* - 3 lei
Fond creanţe salariale 0.25 % - 2 lei

plus retinerile salraitaului
CAS individual 10.5 % - 89
ªomaj 0.5 % - 4
Asigurări de sănătate 5.5 % - 47
Deducere personală funcţie de bază - 250
Impozit pe salariu - 74

Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 636 lei - salriul net - angajatorul cheltuieste 910 lei.

SRL-D este .scutita de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori (CAS angajator – pentru conditii normale de munca = 20,8%), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate salarii mihaita 28 mihaita 28 am o carte de munca la un privat pe care mio platesc lunar sunt cu un salariu minim pe economie si as dori mai exact cat plateste lunar pentru mine incluse ... (vezi toată discuția)
Diferenta dintre salariul brut poate fi asa mica de cel net? florenta_22 florenta_22 De curand m-am angajat, la interviu mi s-a spus ca salariul net va fi 850 ron,dar cand mi-au dat CIM sa-l semnez salariul de incadrare este 970 ron.La acest ... (vezi toată discuția)
Cotele contributii salariale 2010 alinadanila alinadanila as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent (vezi toată discuția)