Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat platesc la stat ca firma SRL-D pentru un angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat platesc la stat ca firma SRL-D pentru un angajat

Cat plateste o firma SRL-D la stat pentru un angajat cu salariul minim pe economie, care a ajuns la 800 lei, si cat plateste angajatul fiind angajat la SRL-D?
1. Salariul minim este de 850 lei, de la 01.01.2014.

2. La acest salariu, angajatorul plateste :
CASS 5.2 % - 44 lei
ªomaj 0.5 % - 4 lei
FNUASS 0.85 % - 7 lei
Fond de risc si accidente 0.4 %* - 3 lei
Fond creanţe salariale 0.25 % - 2 lei

plus retinerile salraitaului
CAS individual 10.5 % - 89
ªomaj 0.5 % - 4
Asigurări de sănătate 5.5 % - 47
Deducere personală funcţie de bază - 250
Impozit pe salariu - 74

Prin urmare, pentru a ca salariatul sa fie platit cu 636 lei - salriul net - angajatorul cheltuieste 910 lei.

SRL-D este .scutita de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori (CAS angajator – pentru conditii normale de munca = 20,8%), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.