Forum Discuţii juridice Traduceri Atestat necesar pentru obtinerea autorizatiei de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Atestat necesar pentru obtinerea autorizatiei de traducator legalizat

Buna ziua,
sint din Resita, jud. Caras Severin, va rog sa ma informati ce tip de atestare e necesara ptr. obtinerea autorizatiei de traducator legalizat? La centrul cultural german, Göthe, din Timisoara se elibereaza certificate de atestare :A1, A2, B1,B2, C1, C2.
Atestate recunoscute, in baza carora se poate obtine autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei, se elibereaza doar de catre Ministerul Culturii si Cultelor, in urma sustinerii si promovarii examenelor in domeniul stiinte juridice, cu nota minima 7, la ambele examene.
Detalii despre organizarea examenelor si actele necesare pentru sustinerea acestora, gasiti in linkul de mai jos.
[ link extern ] /
L.C.
Va multumesc . Totusi , in urma unei informari adecvate , nu am nevoie de autorizatia Ministerului Justitiei , intrucat intentionez sa desfasor activitatea de traducator ca persoana fizica sau juridica , in afara Ministerului , SUNT sau NU valabile atestatele eliberate de centrul cultural german, Göthe, din Timisoara ?
In lista de documente necesare pentru infiintarea PFA la Registrul National al Comertului, se solicita documente care atesta calitatea in care se doreste infiintarea PFA. Documentul despre care vorbiti poate fi un act doveditor al capacitatii Dvs. profesionale de a deveni PFA-traducator.
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ] /
L.C.
Laura Ciobeica, moderator