Forum Discuţii juridice Traduceri Traducator neautorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Traducator neautorizat

Buna ziua. Sunt absolventa de facultate tehnica si doresc sa efectuez traduceri pe profil tehnic.
1. Pot efectua astfel de traduceri fara a avea autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei sau Ministerul Culturii?
2. Sub ce forma juridica pot profesa in acest caz( PFA, II...)?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
Buna seara,

In calitate de angajat, puteti face oricand traduceri dar nu le puteti certifica neavand un atestat in domeniu.
Ca PFA (posibil si ca II), veti putea profesa ca traducator pentru domeniul tehnic in baza atestatului eliberat de institutia de pe langa Ministerul Culturii, in urma sustinerii si promovarii examenelor cu nota 7 minim. Va trebui sa alegeti domeniul tehnic pentru examinare.
Informatii examene: [ link extern ] /
Ministerul Justitiei emite autorizatii pentru traducatorii care sustin si promoveaza aceleasi examene in domeniul juridic sau in baza documentelor de studiu valide pentru autorizare.
L.C.