Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Va rog ajutati-ma! Despagubiri in urma unui accident ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Va rog ajutati-ma! Despagubiri in urma unui accident rutier

sora si nepotul meu au suferit un accident rutier din cauza celuilalt sofer care conudcea o masina inchiriata
cui trebuie sa-i ceara despagubiri?
Soferului care conducea masina inchiriata, care, probabil, va fi acoperit de asigurarea firmei de inchirieri, insa va trebui sa raspunda solidar pentru faptele sale, adica penal pentru vatamare corporala din culpa.
Va trebui sa includa in proces pe ambii, atat persoana fizica cat si persoana juridica, instanta stabilind cu precizie toate aspectele, la cererea prealabila, precum si responsabilitatile atat a drepturilor cat si a obligatiilor in cadru legal.
Succes !
sa formuleze plangere penala si in cadrul dosarului sa ceara despagubiri civile de la asigurator.