avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

As dori sa stiu alocatia de stat pentru copii, se plateste si in perioada cat ,copilul este student?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:37, 8 Aprilie 2014
pana la 18 ani, daca urmeaza o forma de invatamant zi
1. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 1.
(1) Se instituie alocația de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare

(2) Beneficiază de alocație de stat pentru copii toți copiii în vârstă de până la 18 ani

(3) Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora

(4) Tinerii prevăzuți la alin. (3) care repetă anul școlar nu beneficiază de alocație de stat, cu excepția celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.


2. Asadar pentru studenti peste 18 ani nu se acorda alocatie de stat pentru copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia de stat dupa varsta de 18 ani (la studenti?) ContSters198982 ContSters198982 Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma informati daca, alocatia de stat se da si studentilor la zi sau doar daca inca sunt elevi dupa ce au implinit varsta de 18 ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat pentru studenti Marius456789 Marius456789 Am un baiat student de 20 de ani ,beneficiaza de alocatie de stat pentru copii? (vezi toată discuția)
Alocatie de stat laur2013 laur2013 as dori lamurire privind legea 61/1993 republicata art.1 aln. 3 care cuprinde dreptul de alocatie dupa 18 ani in cazul in care urmezi cursurile scolare. am ... (vezi toată discuția)