Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia romana, pentru a apara interesul si paza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia romana, pentru a apara interesul si paza publica, sau niste organe care abuzeaza de puterea pe care legea le-o ofera?

Azi noapte am trecut printr-o intamplare nefericita. Nu vreau sa lungesc prea mult, dar treburile s-au intamplat cam in felul urmator. Ieri a fost ziua mea de nastere si am sarbatorit impreuna cu niste prieteni, unul din ei fiind vecinul meu, la un moment dat am mers acasa eu, el si inca o fata care venise cu noi, si apoi urma sa plecam din nou. El, prietenul despre care va zic a intrat la el in apartament, eu am ramas afara impreuna cu fata, l-am asteptat, el nu mai venea, l-am sunat, nu raspundea, m-am gandit ca poate s-a pus sa doarma, intre timp fata a plecat acasa. Scotandu-mi telefonul din buzunar am sesizat ca imi lipseste spatele carcasei de la telefon, in acest moment am fugit inapoi la terasa unde sarbatorisem ca sa vad daca o gasesc cumva, dupa aceea am venit inapoi acasa in curtea in care locuiesc si cand am ajuns il vad pe vecinul si prietenul meu ca este transportat cu forta pe scari de niste politisti. A avut ceva neintelegeri cu parintii lui, ca atare acestia au chemat politia si l-au dus intr-un loc neplacut unde sa-l calmeze, e vorba de spitalul de neuropsihiatrie. Problema mea insa incepe imediat dupa momentul in care am ajuns si am fost martor al incidentului, nu stiam ce se intampla, nu am avut habar despre cele intamplate la el acasa, l-am vazut si pe tatal prietenului meu care credeam ca este acolo ca sa il apere pe el si am inceput sa filmez cu telefonul, fara sa fiu agresiv, fara sa vorbesc urat, fara sa jignesc pe nimeni, doar am intrebat ce s-a intamplat, intrebare la care in momentul respectiv raspuns nu am primit. Faptul ca am inceput sa filmez a fost motiv pentru politisti sa mai cheme inca un echipaj, mi-au luat cu forta telefonul, m-au luat doi agenti care mi-au rupt bluza pe care o purtam si m-au urcat intr-o masina si m-au dus si pe mine la spitalul unde il duceau pe amicul meu pe drum spunandu-mi ca pentru faptul ca i-am filmat ei o sa ma amendeze cu 1000 de lei pentru ca i-am obstructionat in a-si face treaba. In momentul in care am ajuns la spital, am mai stat un pic in masina cu ei si apoi m-au dus si pe mine inauntru si m-au bagat in camera portarului, acolo unde se intrebau intre ei sa ma duca si pe mine inauntru sa iau injectie calmanta, asta cu toate ca nu am manifestat nicio agresivitate. Norocul meu, sa spunem asa, a fost faptul ca printre politisti s-a numarat un amic de-al lui fratele meu care a zis ca as putea sa fiu amendat, dar ca din cauza ca il cunoaste pe fratele meu de data asta ma iarta. Ceilalti politisti tot imi puneau tot felul de intrebari, intrebau ca mi-ar pica bine o amenda de 1000 de lei acuma, ca as putea sa primesc 3000 de lei amenda pentru ceea ce am facut, si mi-au spus ca daca unul din ei nu era amic de-al lui fratele meu ma bateau in ultimul hal. Vi se pare normal asa ceva? Ca pentru faptul ca pe strada in fata portii casei unde locuiesti filmezi actiunea politiei romane sa fi luat in masina si sa fi amenintat cu amenda si cu bataie si cu administrarea unor calmante? Din telefon mi-au sters toate pozele si filmarile pe care le-am avut. Mie mi se pare abuz in serviciu! :O
La abuzul de putere au facut apel toti cei care l-au avut. Exces de zel face toata lumea. Eu am constatat acest lucru de curand cand m-am lovit numai de ziduri...Nu sunt multe optiuni, nici solutii...daca nu ai cunostinte, pile, relatii, bani, esti un nimeni.
Bine zice Badea: Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
Este evident ca daca lucrurile s-au intimplat asa cum le-ai relatat ar trebui introdusa o plingere penala impotriva acestor politisti pt. abuz in serviciu,dar trebuie sa aveti probe concrete in acest sens...cum ar fi martori ,inregistrari etc,lucru pe care ma tem ca nu-l puteti realiza.
S-a intamplat exact in fata unui local cu jocuri de noroc care are 2 camere de filmat orientate inspre stanga si dreapta, si la 10 metrii mai incolo exista o banca, sunt 3 camere de filmat care au filmat tot ceea ce s-a intamplat.
Vreau sa mai remarc inca un aspect care este foarte important, domnii politisti nu s-au prezentat, nu s-au legitimat, nu m-au legitmat nici pe mine, nu au facut altceva decat sa-mi ia telefonul din mana fara a le permite acest lucru si sa ma prinda si sa ma traga in masina politiei rupandu-mi bluza pe care o purtam. Deci daca intr-adevar as fi facut ceva impotriva legii cred ca in mod normal era ca ei sa se legitimeze, "Sunt agentul X si Y" si apoi sa ma legitimeze pe mine, nicidecum sa imi fure telefonul litarelmente si sa imi stearga filmarile pe care le aveam si sa ma rapeasca!
In cazul in care exista astfel de camere si daca se depunere o plingere se poate solicita ca inregistrarile sa fie folosite in cauza.