Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Pot sa construiesc o casa pe un teren intravilan ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Pot sa construiesc o casa pe un teren intravilan indiferent de categoria de folosinta a lui

vreau sa cumpar un lot dintr-un teren intravilan care are cadastru facut si intabularea in cartea funciara.mentionez ca terenul total este in suprafata de 1800 mpdin care 567mp folosinta constructii 169mp teren arabil 816mp folosinta vii 270 folosinta livezi.din acesti 1800mp eu vreau sa cumpar aproximativ 450mp.mentionez ca propietarul are deja o casa construita.deci pot sa construiesc daca terenul este intravilan dar are categoria de folosinta de exemplu:teren arabil:livezi:vii.
Bună ziua de curând am cumpărat un teren intravilan dar domni de la primărie nu vrea să-mi dea autorizație de construcție din cauza ca vizavi de terenul meu este un abator și zice ca trebuie sa existe un km distanta de abator zona de protecție dar la nici 400 de metri în dreptul meu sunt case care se construiesc .Ce părere aveți