avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Iesire din sistemul tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Iesire din sistemul tva la incasare

Buna ziua!
Dat fiind faptul ca de la 01.04.2014 am iesit din registrul "tva la incasare", trebuie sa inchid conturile 4428.6 si 4428.7, reprezentand tva-ul neexigibil achizitii, respectiv tva-ul neexigibil livrari. Ambele conturi au sold: 4428.6 D, 4428.7 C.
Cum se procedeaza, pentru a pleca cu solduri zero la inceputul lunii aprilie?
Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:44, 9 Aprilie 2014
Se inchid cand se incaseaza - se platesc facturile
Incepand cu 1 04 nu mai aplicati sistemul deci nu le mai folositi. Dar ce e in sold ramane in sistem..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea de la tva la incasare tatiana1 tatiana1 In cazul in care o societate comerciala a depasit CA de 2250000 lei in luna februarie 2019 si iese din sistemul TVA la incasare din 01.04.2019 cum procedeaza ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila- sc devine neplatitoare de tva silvia968 silvia968 Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie 300 rosuione rosuione Buna seara, Am si eu o intrebare referitoare la declaratia 300, daca nu am incasat nimic pe trimestrul 1, ce declar in decontul de TVA? (vezi toată discuția)