Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Iesire din sistemul tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Iesire din sistemul tva la incasare

Buna ziua!
Dat fiind faptul ca de la 01.04.2014 am iesit din registrul "tva la incasare", trebuie sa inchid conturile 4428.6 si 4428.7, reprezentand tva-ul neexigibil achizitii, respectiv tva-ul neexigibil livrari. Ambele conturi au sold: 4428.6 D, 4428.7 C.
Cum se procedeaza, pentru a pleca cu solduri zero la inceputul lunii aprilie?
Multumesc!!
Se inchid cand se incaseaza - se platesc facturile
Incepand cu 1 04 nu mai aplicati sistemul deci nu le mai folositi. Dar ce e in sold ramane in sistem..