Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Data de la care se datoreaza impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Data de la care se datoreaza impozit pe cladiri

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti daca o societate comerciala are o constructie neterminata inregistrata in contul 231 - de la ce data societatea datoreaza impozit pe cladiri la primaria din localitate?
La ce va referiti cand spuneti "constructie neterminata"?
Daca va referiti la neintabulata, impozitul pe cladire se va calcula si datora dupa incheierea procesului-verbal de receptie lucrari, obtinerea certificatului de notare in cartea funciara, intabularea constructiei si declararea acesteia la Primarie -serviciul impozite si taxe.