Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Semnat contract individual de munca inca fara examenul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Semnat contract individual de munca inca fara examenul medical

Buna ziua am semnat un contract individual de munca pe data de 27.03 fiind incadrat cu data 28.03 in munca, insa nici pana acum nu am efectual examenul medical aferent functiei pe care o ocup (asist. manager). Cand am intrebat de acest lucru angajatarul mi a spus ca nu e o problema, dupa ce va trimite dumnealui fisa postului voi fi chemat sa-l efectuez. Am uitat sa precizez ca la semnarea CIM am primit fisa postului anexata impreuna cu acesta. As dori sa stiu daca CIM pe care eu l am semnat poate fi considerat nul si ce ramane de facut in acest caz ( sunt la prima angajare app)? Multumesc anticipat .
Art.27 C.mun.
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

Art. 57 C.mun.
(1) Nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulităţii contractului individual de muncă produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

Chira daca in prima faza, c.i.m. este nul pentru ca nu ati prezentat un certificat medical care constata faptul ca sunteti apt pentru prestarea acelei muncii, totusi, in virtutea alin.3 al art.57 C.mun., aceasta nulitate poate fi acoperita daca veti prezenta asa ceva ulterior incheierii c.i.m.
Va multumesc.
In schimb societatea ar putea fi sanctionata contraventional de inspectorii ITM de la RM sau SSM. Depinde care dintre ei observa nerespectarea prev legale.