Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bicicleta este mijloc fix?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bicicleta este mijloc fix?

Buna ziua, patronul vrea sa cumpere o bicicleta in val. de 5000 lei, acesta spunand ca vrea sa se deplaseze de la un pct.lucru la altul. Este posibil sa-o inregisrtrez ca mij.fix?
mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deţinută pentru a fi utilizată în producţia sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terţilor sau în scopuri administrative, dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an şi o valoare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului.

HG 276/2013
art. 1
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 2.500 lei.
..

Avand in vedere valoarea de achizitie a bicicletei , aceasta se va inregistra ca mijloc fix.