Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incadrare obiecte de inventar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incadrare obiecte de inventar

Achizitia urmatoarelor bunuri, intr-o institutie bugetara, unde poate fi incadrata, din punt de vedere al articolului bugetar: antena, cleste sertizare, spiral..
Multumesc
Obiectele de inventar reprezintă bunuri care nu îndeplinesc condițiile de a fi mijloace fixe: fie au valoarea mai mică de 2.500 ron, fie au o durată de utilizare mai mică de 1 an.

de exemplu:
echipamentele de lucru, de protecție, îmbrăcămintea specială, aparatele de măsură și control, aparatura birotică, mobilierul, aparatura și instalațiile de masurare, control, etc.

HG 276/2013 – În Monitorul Oficial nr. 313 din 30.05.2013 a fost publicată Hotărârea nr. 276/2013 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe.

Potrivit prevederilor hotărârii, începând cu 1 iulie 2013, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 2.500 lei.
legalmgm, utilizator
Conform definiției," mijloacele fixe reprezintă obiectul sau complexul de obiecte care se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții: are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a guvernului (începând cu 01.07.2013 valoarea stabilită prin HG nr.276/2013 este de 2.500 lei) și au o durată normală de utilizare mai mare de un an."

Cele doua conditii ( durata si valoarea ) trebuiesc indeplinite cumulativ.