Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal pentru decontare cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal pentru decontare cheltuieli protocol

Buna ziua,
in cadrul cheltuielilor de protocol, pot aparea bonuri fiscale emise de unitati fast food KFC sau McDonald. Intrebare - acestea trebuie sa contina codul fiscal al platitorului, ca la bonurile fiscale pt. combustibil, trebuie cerut sa se aplice stampila pe verso sau se accepta ca atare?, avand in vedere ca sunt personalizate - contin marca producatorului. Multumesc!
De ce vreti sa exceptati aceste firme? Nici ele nu doresc acest lucru ci vor sa se conformeze.

Depinde ce vreti sa deduceti cu respectivele bonuri.Daca discutam despre TVA...trebuie sa contina codul fiscal al clientului, printre altele...si sa aiba o valoare sub 100 euro
vreau sa deduc cheltuiala, in principal. Trebuie sa cer sa aplice stampila pe bonul fiscal? multumesc.
Eu asa am inteles chestia asta:

Bonul fiscal este considerat document justificativ daca valoarea acestuia nu depaseste 100 euro la cursul B.N.R. din ziua emiterii si are inscris de catre casa de marcat C.U.I. al clientului.

In celelalte situatii recomand ca bonul fiscal sa fie insotit de factura.