Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatiile asistentului de farmacie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatiile asistentului de farmacie

buna ziua, sunt de profesie farmacist intr-o farmacie cu circuit deschis.In farmacia unde m-am angajat de cateva saptamani, o "studenta" la postliceala de asistent farmacist elibereaza produse neavand diploma, ceea ce ma deranjeaza e ca nu ma respecta ca om, ca farmacist, etc...intr-o zi s-a bagat peste mine de fata cu patronul si un pacient, iar reteta pentru care tocmai scosesem bonul a facut-o disparuta, partea rea e ca se tot baga peste mine...ceea ce contravine codului etic al farmacistului ( si nu e moral ) , intrebare : asistentul farmacist in practica trebuie sa asculte de farmacist? (din cate stiu eu asa e, dar nu gasesc legea care spune asa ceva, ma poate ajuta cineva? )
Probabil ca asa ceva este prevazut in Codul de Etică şi Deontologie profesională al asistentului medical.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu stiu ce prevede codul etic al farmacistului, dar ceea ce stiu este ca farmacistul raspunde pentru medicamentele pe care le elibereaza. Daca persoana care a vandut medicamente nu este farmacist ci doar practicant, nu are voie sa elibereze medicamente. Cu atat mai mult sa elibereze retete pe care sa si semneze in calitate de farmacist.