Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare farmacie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare farmacie

salut...daca vreau sa-mi deschid o farmacie..nu sa prepar produse farmaceutice doar sa le vand , deci sa fiu intermediar..am nevoie de studii de specialitate oare?..intentionez sa urmez o scoala postliceala de farmacie , specializarea va fi de asistent farmacie..este suficient sa am diploma asta sa pot comercializa produse farmaceutice?
Da.Este nevoie de studii de specialitate pentru personalul care intră în contact cu clienţii.
Florin Lucian Manolescu, Consultant managementul calitatii
dar oare e suficienta scoala asta postliceala?..sa stiu sa nu o fac degeaba,,
Trebuie sa ai o societate comerciala care sa aiba codul caen "comert cu amanuntul al produseleor farmaceutice"
Mergi la colegiul farmacistilor din judetul unde doresti sa deschizi farmacia, pentrue a-ti spuna daca mai poti infiinta o farmacie in localitatea aleasa de tine sau nu. Licentele se elibereaza pe criterii demografice (una la 5 mii de locuitori,3 mii, etc).
Daca de la colegiul farmacistilor ai un raspuns pozitiv o sa primesti o lista cu documentele necesare intocmirii dosarului care trebui depus tot la ei.(ctr. de inchiriere,ctr de munca pt un farmacist cu aviz de libera practica, schita spatiului etc.).
Dupa ce ai intocmit dosarul vei primi o vizita de la colegiul farmacistilor care pot sa-ti dea sau nu avizul favorabil.
Dupa obtinerea acestui aviz mergi la Ministerul sanatatii unde la fel vei primi o lista cu documentele ce trebuie sa le ai la dosar.
Intocmiti dosarul, il depuneti la Ministerul Sanatatii, primiti o vizita de la un responsabil de acolo, urmand a vi se elibera autorizatia sau nu.
Mai nou reg. com. nu mai conditioneaza constituire societatii de un acord prealabil, dar dupa cum bine spune colegul mergeti la colegiul farmacistilor si vedeti daca va poate da avizul pe criterii demografice. Cu privire la studii este necesar sa aveti studii superioare sau sa angajati un farmacist.