Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Investire acord de mediere in instanta
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Investire acord de mediere in instanta

Buna ziua. daca apelez la serviciile unui mediator pentru a incheia un acord intre mine si o alta persoana legat de contributia in comun la construirea unei case in care in acte apare (actele de constructie a casei, receptie casa, etc)numai acea persoana, acest acord de mediere ,daca este mai departe depus in instanta de mediator spre a fi investit cu titlu definitiv si irevocabil , poate constitui baza legala pt intabularea acelei case pe ambele nume ? Multumiri anticipate.
Da, cu doua precizari ...
1-Titlul dvs. executoriu nu va fi acordul de mediere ci hotararea de expedient.
2-Nu este obligatoriu ca acordul de mediere sa fie si incuviintat de instanta -se intampla in mod frecvent-. Numai daca instanta incuviinteaza acordul de mediere va putea fi luat in calcul la pronuntarea hotararii de expedient.
In cazul Dvs, fiind vorba de transfer de proprietate obligatoriu trebuie incuviintarea instantei. Avantajul este totusi ca veti plati taxe de timbru la jumatate.
CameliaFlorescu a scris:

acest acord de mediere ,daca este mai departe depus in instanta de mediator spre a fi investit cu titlu definitiv si irevocabil ...

Acordul este supus procedurii de incuviintare in vederea pronuntarii hotararii de expedient de catre parti, nu de catre mediator. Mediatorul nu are aceasta obligatie decat in cazul proceselor aflate deja pe rol.

Este deja pe rol o actiune cu acest obiect? Pentru ca daca actiunea in instanta a fost deschisa anterior medierii si obtinerii acordului respectiv, taxele deja platite nu se mai restituie...
Este posibil acest lucru și legal.Dacă veți încheia un acord de mediere , dvs. îl veți depune în instanță, nu mediatorul.Mediatorul doar va redacta acordul și vi-l va înmâna, în format scris și în format electronic ( pe CD).
Art. 63

(2)Odată cu pronunţarea hotărârii, instanţa va dispune, la cererea părţii interesate, restituirea taxei judiciare de timbru, plătită pentru învestirea acesteia, cu excepţia cazurilor în care conflictul soluţionat pe calea medierii este legat de transferul dreptului de proprietate şi/sau constituirea altui drept real asupra unui bun imobil.