avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Finante SRL nou infintat
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Finante SRL nou infintat

Buna ziua,
Am infiintat o firma mai exact un SRL si am ridicat actele de la ONRC.Nu stiu care sunt pasii care trebuie parcursi in relatia cu ANAF.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Trebuie sa ma duc la ANAF sa ma ia in evidenta? Mentionez ca am completat o cerere tipizata la infiintarea firmei care o incadra in categoria microintreprinderilor.
2. Am inteles ca trimestrial trebuie edpusa o cerere la ANAF, este cumva vorba de declaratia 100?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:42, 23 Aprilie 2014
Da, daca sunteti platitor micro atunci depuneti si D100.

In plus va mai trebuiesc:

Registru unic de control (de la ANAF se achiz)
Registru jurnal
Registru inventar
Registru nr. inventar
Registru asociati
Politici contabile
Norme inventariere
Decizie nr formulare: facturi, chitante, etc (Ordin 2226/-2006)
Decizie formulare financiar contabile (Ordin 3512)
Declaratii impozite locale (daca e cazul)
Altele

Eu va recomand sa apelati la un expert contabil/contabil autorizat. Sunt mai multe lucrari care se fac la infiintare societate, care depind si de situatia d-voastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evidenta formularelor tipizate(facturi chitante) mama1 mama1 buna, sunt administrator la o soc. nou infintata si as dori sa stiu cum se ine evidenta formularelor tipizate si deasemenea si a registrului de inventar (care ... (vezi toată discuția)
Registru inventar fundatie lorella lorella Am cautat si n-am gasit niciun act normativ care sa oblige o fundatie sa aiba registru- inventar, si/ sau registru jurnal, desi mi se pare normal, atat timp ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pentru firma nou infiintata fara activitate? raduvasile2 raduvasile2 Buna seara, Recent am infiintat o firma SRL neplatitoare de TVA eu fiind administrator unic si numai ce am ridicat certificatul de inregistrare al firmei si ... (vezi toată discuția)