Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune accident rutier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune accident rutier

Buna ziua,
am suferit un accident de circulatie in urma caruia am avut nevoie de 50 de zile ingrijiri medicale .Conform noului cod penal nu mai ma incadrez la vatamare corporala din culpa iar in procesul penal inceput nu figurez ca parte civila .
Pot obtine daune pentru suferinta fizica suferita ? Daca da , in ce conditii , daca in procesul penal nu sunt parte civila ?

multumesc
Buna ziua ,
despagubiri civile obtineti daca apelati la firma de asigurare si apoi daca nu sunt suficiente apelati la instanta civila ...
bafta

Buna seara,

In cazul in care doriti sa va adresati instantei pentru solutionarea problemei,inainte de a actiona in instanta firma de asigurari,incercati solutionarea pe cale amiabila.
Daca veti actiona in instanta,aveti nevoie conform legii,de a apela la un mediator pentru informarea privind avantajele medierii,procedura in urma careia veti primi un certificat de informare daca se prezinta si partea adversa si nu doreste rezolvarea situatiei prin mediere sau un proces verbal daca aceasta nu se prezinta la sedinta de informare stabilita.
Stima!
mediator_craiova, utilizator