Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept de vizita in cazul arestului preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept de vizita in cazul arestului preventiv

prietenul este in arest preventiv si procurorul nu imii da voie sa il vizitez.niciodata nu imi motiveaza alegerea.mentionez ca este inchis de pe urma acuzatiilor aduse de niste persoane care au fost obligate sa scrie declaratii impotriva lui in caz contrar luanduse ajutorul social de la primarie.va rog ajutati-ma..
nu procurorul stabileste daca puteti sa il vizitati sau nu.din moment ce e arestat inseamna ca are avocat, chiar daca e din oficiu.cu avocatul discutati nu cu procurorul.persoanele private de libertate au dreptul la vizite.pentru mai multe detalii citit legea privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate
am vb siel mia dat o cerere pentru a o inainta si a mi se aproba vizita.cand am mers in arest mi-au zis ca fara acordul procurorului nu imi dau voi.evident am mers la sediul diicot,si cand am dus cererea mi sa respins pe loc..a doua oara:(nu imi motiveaza alegerea niciodata.deci nu stiu ce sa fac..avocatul mia zis ca fara acordul lui nu am cum sa il vad..acest lucru mi sa zis si de politisti care sunt in arest...i se pare un abuz din moment ce nu imi motiveaza alegerea
mentionez ca este arestat penru 30 de zile momentatn.nu se afla in penitenciar ci in arestul politiei