Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca ul acopera interventiile chirurgicale?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca ul acopera interventiile chirurgicale?

in urma cu o luna am avut un accident de circulatie in urma caruia mi am rupt piramida nazala. dupa vindecare nasul a ramas stramb si va trebui operat si estetic si din punct de vedere medical (deviatie de sept agravata in urma accidentului) . precizez ca nu eu am fot vinovat de accident. as vrea sa stiu daca rca ul acopera si astfel de interventii chirurgicale si ce ar trebui sa fac daca da . va multumesc!

( si daca va intrebati de ce nu m am operat atunci, cand a avut loc accidentul si am ajuns la spitalul de urgente ... pentru ca initial medicii de acolo mi au spus ca nu am nimik la nas #-o)
Presupun ca ati avut accidentul ca pieton si/sau exista un dosar penal pe rol impotriva vinovatului(?) Raspunsul este: DA, se platesc si serviciile medicale/tratament acordate victimei, urmare accidentarii, daca acesta nu s-a produs din vina dvs.
Art. 26. -
(1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru
prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite
prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute
in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a
produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda
despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;
.......
Art. 49. - La stabilirea despagubirilor in cazul vatamarii corporale sau al
decesului unor persoane se au in vedere urmatoarele:
1. in caz de vatamare corporala:
.....
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul
persoanei accidentate, cu tratamentul, cu spitalizarea, pentru recuperare,
pentru proteze, pentru alimentatie suplimentara, conform prescriptiilor
medicale, probate cu documente justificative, si care nu sunt suportate din
fondurile de asigurari sociale prevazute de reglementarile in vigoare;
e) cheltuielile cu ingrijitori pe perioada incapacitatii de munca, daca prin
certificatul medical se recomanda acest lucru, insa nu mai mult decat salariul
de baza minim brut pe economie;
Va trebui sa obtineti certificat medico-legal, sa formulati plangere penala impotriva celui care v-a accidentat si sa va constituit parte civila in procesul-penal. Veti solicita, in baza asigurarii RCA, introducerea asiguratorului in proces si veti cere daune materiale si morale pentru accidentul suferit.
In cazul in care veti fi operat , e bine sa aveti fotografii facute inainte de operatie, pentru a demonstra judecatorului ca ati suferit si un prejudiciu estetic si ca era necesara si o astfel de interventie, la recomandarea medicului specialist, pentru refacerea aspectului fizic al dvs.
Sincer, nu vad de ce sa nu obtineti si o astfel de reparatie, chiar daca va fi oarecum, o noutate.
De regula, eu recomand si procedura amiabila, adica sa va adresati direct firmei de asigurari, insa nu cred ca va accepta o astfel de solicitare si plangerea penala este indispensabila in cazul dvs.