Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

buna ziua.
As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in urmatoarea situatie.

data probabila a nasterii sfarsitul lunii octombrie anul curent
contract de munca de la 19 noiembrie 2013 care se va incheia la 20 august 2014.

Este vreo posibilitate sa primesc aceasta indemnizatie? se poate plati individual cotizatia la stat pentru cele 3 luni in care voi ramane fara serviciu?

Multumesc,
1. Plata contributiilor la stat nu este o conditie pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii coppilului sa aveti venituri din salarii, din activitati indepedente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Daca veti naste in octombrie 2014 cele 12 luni eligibile pentru abeneficia de indemnizatie pentru CCC sunt noiembrie 2013 - octombrie 2014.

4. - Daca va inceteaza contractul individual de munca (CIM) la 20 august 2014 ar fi bine ca inainte de a inceta CIM sa intrati in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- In aceasta situatie puteti prezenta apoi certificatele de concediu de maternitate la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) ca vi le va plati.
- Dupa terminarea concediului de maternitate puteti beneficia de indemnizatie pentru CCC.