Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documente plastificate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documente plastificate

Buna seara,
Cu ani in urma era la moda introducerea actelor,gen,certificat de nastere,de casatorie ,act de vanzare cumparare apartament,etc.intr-un plastic si vidarea lor,acum trebuiesc scoase altele noi...numai sunt valabile.
Va rog ,daca se poate, ce ar trebui sa fac ,sa intru in posesia unor duplicate,unde sa ma adresez???
Va multumesc frumos si o seara frumoasa.
Nu neaparat! Nu este de recomandat sa puneti folie pe acte insa daca ati facut o ele sunt valabile. Nu trebuie sa scoateti niciun duplicat, iar daca doriti sa faceti copii legalizate dupa ele, notarul va face mentiunea pe copia legalizata ca actul original prezentat lui este plastifiat.
Va multumesc f. mult,am avut diverse ocazii in care mi s a spus ca numai sunt valabile si efectiv n am avut raspuns...exista o norma legala in acest sens???
Am facut-o in urma cu ceva ani,cred ca 10.
vasi49, utilizator
Legea notarilor publici si Regulamentul de punere in aplicare a Legii art. 311 din Regulament.