Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Societate (comert)
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Societate (comert)

Buna ziua .Sunt nascuta in Romania dar am dubla cetatenie. As dori o informatie.In acest moment am deschis un magazin de imbracaminte in Italia ,dar situatia este critica aici.Am auzit un interviu la TV ca se poate deschidere societate in romania (cu sede )si sa lucrez in Italia dar taxele se platesc in romania Eu am un proect sa fac un mic angro in Italia sa vind inbracaminte lucrata in romania .Ce posibilitate am ,ce indicatii i-mi sugeriti Multumesc ANTICIPAT
Da, se poate dar este cam mult de povestit.
In principiu faceti o firma aici, platiti impozite aici.
Va trebuie cod de tva si inregistrare in ROI. Si puteti face operatii intracomunitare. ( cumparare din RO- livrare intracomunitara spre depozitul din IT si apoi livrare in IT la magazine)