Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil pentru studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil pentru studenti

Hristos a inviat! Am trecut printr-o serie de intrebari si raspunsuri legate de subiectul acesta, insa nu-mi este clar un lucru: eu m-am inscris la facultate in luna iulie 2013, anul universitar a inceput in octombrie iar eu trebuie sa nasc undeva la inceputul lunii iunie 2014... prin urmare, nu voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului...nu?
Inainte de a incepe facultatea ce ati facut? Ati lucrat? Ati fost eleva?
in anul universitar 2012-2013 m-am inscris la facultate, in Iasi, insa baietelul de 2 ani s-a imbolnavit (in primul semestru) si nu a mai primit permisiunea de a intra in colectivitate asa ca a trebuit sa stau cu el acasa. Nu am mai platit taxa, iar ei m-au exmatriculat dupa primul semestru. In vara m-am inscris din nou la Suceava (ne-am mutat in zona). Nu am realizat venituri impozabile.
1. Trebuia sa prezentati la facultate adeverinta medicala si se putea intrerupe frecventatrea cursurilor pe motive medicale ceea ce va permitea sa beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (bineinteles daca plateati si taxa la facultate, pentru a nu fi exmatriculata).

2. - In situatia data nu mai puteti benficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil.
- Veti beneficia doar de alocatia de stat pentru copii.
Multumesc pentru raspuns