Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Aplicarea globalã a legii penale mai favorabile ºi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Aplicarea globalã a legii penale mai favorabile ºi aplicarea pe instituþii.

,,Specialiști în Drept au explicat că decizia de luni a Curții Supreme obligă judecătorii să folosească, în cadrul instituţiilor de Drept Penal, articolele mai favorabile din oricare din cele două coduri penale, cel vechi şi cel nou,, (aceasta decizie luata ca urmare a pronuntarii in dosarul transferurilor).urmeaza sa se pronunta si curtea constitutionala pe acest subiect. intrebarea mea este daca ccr va fi de acord cu,curtea suprema sa se aplice legea penala mai favorabila pe institutii vor putea beneficia de o redozare de pedepse cei condamnati definitiv?vor putea sa ceara la contestatie la executare aplicarea art.15 din vechiul cod penal?multumesc!
Eu zic ca nu, acest aspect este clarificat prin NCP cat si prin LPACP.
stiu ca acum nu se poate dar ma gandesc ca ceva probleme sunt discutabile avand in vedere ca
va ajunge si la ccr sa se discute despre problema aceasta..mai speram..oricum multumesc de raspuns si mai astept pareri despre acest subiect.
alinadaniela87, utilizator
tribunalul dolj a depus o contestatie la inalta curte care se va judeca pe data de 26.05.2014 suna asa -Dacă, în aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei, potrivit art.6 alin.1 C.p. se pot lua în considerare la maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită circumstanţele atenuante sau agravante reţinute condamnatului şi care apar valorificate în pedeapsa concretă, atunci când se compară pedeapsa aplicată cu maximul special prevăzut de legea nouă- .sa vedem ce raspuns va da iccj la aceasta contestatie.banuiesc ca daca va fi favorabila celor care sunt condamnati definitiv vor trebui sa judece din nou circumstantele atenuante si cele agravante dupa noul cod penal.sau ma insel?multumesc
Poate stiti cand urmeaza sa se pronunte Curtea Constitutionala pe acest subiect? Ma refer la articolele mai favorabile din oricare din cele două coduri penale, cel vechi şi cel nou pentru hotarari definitive?

dodonica, utilizator
nu... nu stim o data dar tre sa asteptam si pronuntarea d la iccj de pe 2 iunie cred