Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie de construire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie de construire

Legea 50/1991 spune, la primul articol:

Art. 1. - (1) Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare, emisa in conditiile prezentei legi, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren si/sau constructii - identificat prin numar cadastral, in cazul in care legea nu dispune altfel

Am o intrebare: O asociatie de proprietari (dintr-un bloc de locuinte) poate sa solicite autorizatie de construire, prin votul majoritatii proprietarilor !?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Asociatia nu poate emite autorizatii de constructie.Poate sa fie de acord sau nu pentru o lucrare in spatiile comune sau chiar in spatiul privat.
Autorizatia de constructie conform Legii 5o se acorda de Primarie .